Nowoczesne oświetlenie ogrodu – perfekcyjnie dobrane lampy

Wokół domu

Autor:

Nowoczesne oświetlenie ogrodu może być funkcjonalne, energooszczędne i estetyczne. Rynek podpowiada nam bardzo ciekawe rozwiązania, wśród nich lampy solarne oraz lampy wykorzystujące technologię LED. W jaki sposób dobierać produkty oświetleniowe, by podkreślić charakter ogrodu i uczynić go jeszcze bardziej funkcjonalnym? O czym należy pamiętać?

Nowoczesne oświetlenie ogrodu – funkcje lamp

Oświetlenie w ogrodzie ma za zadanie nie tylko uatrakcyjniać tę przestrzeń, ale i czynić ją bezpieczną. Lampy są niezbędne w okolicach wszystkich ścieżek, po których poruszają się użytkownicy. Przydają się przy podjeździe do garażu, a także w miejscu wyznaczonym do wspólnego relaksu, np. przy grillu.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu przyda się także po to, by podczas nieobecności domowników, osoby obce miały wrażenie, że w domu jednak ktoś jest. Dzięki temu dana posesja staje się mniej atrakcyjna dla złodziei i niechętnie obiorą ją oni jako swój cel.

Lampy solarne

Lampy solarne to świetny pomysł na wykorzystanie światła słonecznego, zamiast instalacji elektrycznej. Można liczyć na ciekawe efekty wizualne, a ponadto oszczędności. W końcu użytkownicy nie muszą korzystać z prądu, aby cieszyć się oświetlonym ogrodem po zmierzchu i w porze nocnej.

Wśród lamp solarnych można znaleźć modele o różnych wysokościach. Są one również ciekawe ze względu na kształty i rozmiary. Tak szeroka oferta pozwala na bezproblemowe dopasowanie, zarówno do charakteru zielonej przestrzeni, jak i miejsca, które ma zostać oświetlone.

Naświetlacze

Jako nowoczesne oświetlenie ogrodu sprawdzają się naświetlacze. To propozycja konstrukcji montowanej na ścianach zewnętrznych budynku. Mają jednak zwykle ruchome źródła światła, dlatego można je skierować na najciekawsze gatunki roślin, by podkreślić ich piękno.

Naświetlacze przydają się również do stworzenia wyjątkowej atmosfery. Umieszczone wokół basenu tworzą tajemniczą aurę. Cienie rzucane ku górze lub ku dołowi, na ścianę budynku bądź zieloną przestrzeń, pozwalają na uzyskanie charakterystycznej, przyjaznej przestrzeni, o współczesnym wydaniu.

O czym należy pamiętać

Oświetlenie stosowane na zewnątrz musi być odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Konstrukcje bowiem będą narażone na wilgoć, opady, wiatr oraz promieniowanie słoneczne, a także różnego rodzaju zabrudzenia, w tym drobne cząsteczki przenoszone przez wiatr. Zapylenie może zaś negatywnie wpływać na lampy nieprzystosowane do takich warunków.

Zanim zdecydujemy się na podświetlenie w okolicach roślin czy krzewów, warto zrobić próbę z wykorzystaniem latarki. Oświetlając poszczególne okazy uda się sprawdzić, jak finalnie będą wyglądały otoczone przez lampy.

Nowoczesne oświetlenie ogrodu może mieć różne wydania. Najważniejsze jest jednak to, by pasowało do aranżacji zielonej przestrzeni, spełniało najważniejsze funkcje oraz gwarantowało odporność na czynniki zewnętrzne.

Udostępnij:

Dodaj komentarz