Aranżacje salonu z kominkiem – jak urządzić tę przestrzeń?

Wystrój wnętrz

Autor:

Aranżacje salonu z kominkiem nie należą do najprostszych do wykonania. Jednak pochylając się nad nimi dłużej, cierpliwie dobierając elementy wyposażenia, a także oświetlenie, można uzyskać ciekawe efekty. Estetyka tej części salonu jest wyjątkowa w swoim charakterze, dlatego nie można poprzestać na wybieraniu jedynie funkcjonalnych mebli czy zwyczajnych ozdób.

Aranżacje salonu z kominkiem – na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności

Dawne salony, w których znajdował się kominek, stanowiły symbol luksusu i bogactwa. Projektowano je zwracając uwagę na każdy detal. Liczyła się precyzja, dekoracyjność, estetyka i oczywiście funkcjonalność salonu. Wszystkie te elementy wzięte razem odpowiadały wysokiej pozycji społecznej. Dziś kominek znajduje się w wielu domach, a dostępność jego wykonania chociażby w wersji na prąd, pozwala na uzyskanie również nowoczesnego charakteru pomieszczenia.

I tu dochodzimy do pierwszego elementu, który musi zostać wzięty pod uwagę. Współczesne propozycje kominków, które nierzadko imitują wizualnie prawdziwy ogień, wpisują się w potrzeby nowoczesnych, surowych i minimalistycznych wnętrz. Są mniej wymagające pod względem utrzymania w czystości, bo nie trzeba dorzucać drewna, czyścić zabrudzonej popiołem szyby i zmagać się niekiedy z przybrudzoną ścianą nad kominkiem. Choć i tradycyjne konstrukcje goszczą w starszych domach, dodając im wyjątkowego uroku i przywołując ducha dawnych czasów.

Jak planuje się aranżacje salonu z kominkiem? Mając na względzie powyższy aspekt, dobrze jest przemyśleć, jakie lampy zostaną zastosowane w tej przestrzeni. Współczesne wydanie kominka będzie się dobrze komponowało z nowoczesnymi konstrukcjami oświetlenia. Mogą być one proste, choć w wydaniu eleganckim, wręcz luksusowym. Dobrym pomysłem są typowe lampy industrialne, bo ich połączenia czerni i złota wraz z ciepłym światłem, pasują do płomieni dostrzeganych w kominku. Im więcej prostoty i nowoczesności w konstrukcji kominka, tym mniej kombinacji z oświetleniem oraz całą aranżacją – to klucz do sukcesu podczas planowania wystroju salonu.

Aby było funkcjonalnie i przytulnie zarazem

Kominek kojarzy się z przytulnością, ciepłą i domową atmosferą. Nierzadko ma za zadanie nie tylko ozdabiać, ale i zapewniać odczuwalny komfort termiczny. Z tego powodu należy mieć na uwadze, że wokół niego będzie panować wyższa temperatura. Odradza się zatem ustawianie w pobliżu mebli oraz stosowanie dekoracji, które mogą tracić na swoich właściwościach i walorach estetycznych, narażone na działanie zbyt wysokiej temperatury. Gdy zaś kominek jest tylko sprytną imitacją tego tradycyjnego, który znamy, i jedynie wizualnie oddaje charakter prawdziwej konstrukcji, można pozwolić sobie na większą dowolność.

W tej części sprawdzi się zarówno zestaw wypoczynkowy – wygodna kanapa, jak i fotel uszak oraz niewielki stolik kawowy. Równie dobrze można postawić na niczym nieograniczoną przestrzeń, w której punktem centralnym będzie właśnie kominek. Jego światło zaś i sama obecność podkreślą walory architektury domu, dekoracyjność detali lub ciekawych elementów wyposażenia.

Aranżacje salonu z kominkiem są inspirujące, zawsze ciekawe i unikalne. Warto czerpać z nich pomysły, aby własny salon urządzić w sposób, który będzie odpowiadał wszystkim domownikom.

Udostępnij:

Dodaj komentarz