Designerskie lampy wiszące – trendy na nadchodzący sezon

Wystrój wnętrz

Autor:

Lampa wisząca to nie tylko praktyczny produkt oświetleniowy. Wiele ciekawych modeli staje się równocześnie fenomenalnym uzupełnieniem modnej aranżacji wnętrza, a niekiedy nawet jej centralnym punktem.

Designerskie lampy wiszące, o nietypowych i rozbudowanych formach, oferują sporo możliwości aranżacyjnych. Jakie lampy wiszące cieszą się obecnie największą popularnością wśród użytkowników prywatnych i dekoratorów wnętrz? Poniżej zdradzamy najciekawsze trendy nadchodzącego sezonu.

Designerskie lampy wiszące vs. standardy i stereotypy

Wokół lamp wiszących narosło przez lata wiele stereotypów, dotyczących miejsca ich wykorzystania oraz formy samego produktu.

Wiele osób z tego typu oprawami wiąże przede wszystkim klasyczne mosiężne żyrandole z dużą ilością kryształków, odbijających światło, lub najprostsze konstrukcje z kloszami w formie półkuli otwartymi od spodu.

Wymienione powyżej modele zdecydowanie nie wyczerpują szerokiej gamy produktów dostępnych na rynku i niezmiernie popularnych w obecnym sezonie. Jakie zatem mogą być lampy wiszące i co je wyróżnia w 2021 roku?

Gdzie warto zamontować lampę wiszącą?

Lampy wiszące od lat trafiały przede wszystkim nad zestaw mebli wypoczynkowych lub stół w jadalni. To dwie klasyczne przestrzenie, gdzie tego typu produkty zdążyły się już dobrze zadomowić.

W obecnym sezonie projektanci również używają okazałych i dekoracyjnych lamp w tych pomieszczeniach, budując nastrój i reprezentacyjny charakter wnętrz. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się mniej standardowe eksperymenty aranżacyjne.

Designerskie lampy wiszące bywają montowane w innych częściach domu. Można je spotkać nad wyspą kuchenną, zamiast lampek nocnych w sypialni, a jeśli postawi się na modele o wysokim współczynniku wodoszczelności, nie ma też przeszkód, by lampa wisząca nie mogła trafić do łazienki lub na zadaszony taras.

Popularne lampy wiszące – najnowsze trendy

Obecny sezon stawia na olbrzymią różnorodność. Obok siebie występują produkty, wpisujące się w rozmaite aranżacje – od tych minimalistycznych, przez rozwiązania klasyczne, aż do całkiem dekoracyjnych.

Pojawia się jednak kilka przewodnich trendów. Szczególną popularnością cieszą się duże i okazałe oprawy oświetleniowe o mocno uproszczonej formie. Można na przykład spotkać lampy w formie mocno wydłużonych cylindrów, rozmieszczonych po kilka na jednej podstawie, lub wręcz jednobarwne kule sporych rozmiarów, wykonane z mlecznobiałego szkła lub innych materiałów.

Niektóre designerskie lampy wiszące stawiają na jeszcze większą prostotę. W rozbudowanych żyrandolach stosuje się chętnie same przewody, na których końcach umieszcza się dekoracyjne żarówki LED, nawiązujące wyglądem do pierwszych edisonowskich źródeł światła. Świetnie wyglądają we wnętrzach industrialnych, choć potrafią też ożywić pomieszczenia klasyczne.

Sporą popularnością cieszą się produkty z wikliny lub drewna. Takie lampy wpisują się w szeroki nurt wnętrzarski – eko architekturę, w którym szuka się sposobu na wprowadzenie naturalnych surowców do domowych przestrzeni. Lampy z osłonami plecionymi z wikliny lub wykonanymi w całości z drewna dają ciepłe, rozproszone światło, idealne dla pomieszczeń do wypoczynku.

Lampy wiszące – funkcjonalność i estetyka

Nowoczesne lampy wiszące do modnych wnętrz równomiernie rozświetlają całe pomieszczenie lub wybrane jego części. Stają się w nim także dekoracją, podkreślającą charakter przestrzeni, zwłaszcza gdy postawi się na oryginalne i intrygujące designerskie lampy wiszące, które wpisują się w niemal wszystkie style wnętrzarskie.

Udostępnij:

Dodaj komentarz