Hermetyczne gniazda elektryczne – do czego się przydają?

Budowa domu

Autor:

Hermetyczne gniazda elektryczne znane są również pod nazwą gniazdek bryzgoszczelnych. To praktyczne akcesorium, bez którego nie obejdą się pomieszczenia narażone na wilgoć. Na czym polega sposób działania tych gniazdek? Kiedy i gdzie warto je montować?

Hermetyczne gniazda elektryczne – prosta i praktyczna konstrukcja

Mamy do czynienia z konstrukcją, która pod względem wizualnym w niewielkim stopniu różni się od klasycznych gniazdek. Ten sam sposób działania, metoda montażu, a także dobór miejsc, w których mają się znaleźć gniazda bryzgoszczelne. Różnica polega na zastosowaniu specjalnej klapki.

Jej zadaniem jest ochrona elektrycznego kontaktu przed dostępem wilgoci, ale i zalaniem czy też dostaniem się zanieczyszczeń. To ważne głównie w łazienkach i kuchniach. Pomieszczeniach, w których zmagamy się z podwyższonym poziomem wilgoci i dużym ryzykiem zachlapań.

Rola gniazd bryzgoszczelnych

Hermetyczne gniazda elektryczne zabezpieczają nie tylko przed wilgocią i zalaniem wodą. Pośrednio wpływają na ochronę domowników. Wiąże się to z faktem, że woda w połączeniu z siecią elektryczną tworzą bardzo niebezpieczną mieszankę. Nietrudno o uszkodzenie instalacji elektrycznej, a co gorsza doprowadzenie do pożaru.

Rolą takich gniazd jest także ochrona przed rozmaitymi zanieczyszczeniami, np. kurzem czy drobinkami oraz parą wodną. Im bardziej kontakty elektryczne są narażone na działanie takich czynników, tym łatwiej o ich uszkodzenie. Ponadto może to owocować zepsuciem sprzętów podłączanych do gniazd elektrycznych, całkowitym ich zniszczeniem bądź nieprawidłowym działaniem.

Jak dobierać hermetyczne gniazda elektryczne?

Konstrukcja gniazdka bryzgoszczelnego powinna się wyróżniać dużą trwałością i wytrzymałością. To wykończeniowe akcesorium elektryczne musi posiadać klapkę z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Powinna się ona otwierać bezproblemowo, zapewniając swobodny dostęp do kontaktu elektrycznego. Jakość materiału jest o tyle ważna, że taka klapka bywa podnoszona i opuszczana nawet wielokrotnie w ciągu dnia.

Całość musi być szczelna, aby wyeliminować ryzyko, że do wnętrza dostanie się woda, np. w sytuacji zalania. Ważne jest także, aby takie gniazdko zamontować uwzględniając stosowną odległość od źródeł wody.

Bryzgoszczelne gniazdko musi posiadać wysoki stopień IP. Informuje on o niepodatności na zachlapania, zalania, ale i zapylenie.

Choć nie bez znaczenia pozostaje estetyka, o niej trzeba myśleć w kolejnym etapie. Na rynku nie brakuje kolorowych, świetnie wykonanych produktów, które są w stanie spełnić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników.

Planowanie instalacji elektrycznej odbywa się już na etapie projektowania domu. Ten etap, a w nim uwzględnienie takich elementów, jak hermetyczne gniazda elektryczne, jest niezbędny podczas przebudowy domu bądź remontu poszczególnych pomieszczeń. Im wcześniej zostaną ustalone detale i najważniejsze elementy instalacji elektrycznej, tym lepiej uda się dobrać akcesoria wykończeniowe.

Udostępnij:

Dodaj komentarz