Instalacje inteligentnego domu – ciekawe propozycje

Budowa domu

Autor:

Instalacje inteligentnego domu kojarzą się z rozwiązaniami drogimi, zarówno w zakupie, jak i w codziennej eksploatacji. Okazuje się jednak, że wiele z dostępnych systemów, rozwiązań i produktów nie kosztuje majątku, za to finalnie staje się inwestycją w komfortowy i oszczędny dom. Przybliżamy ciekawe propozycje, które pomału wkraczają również w przestrzenie przeciętnych mieszkań i domów niekoniecznie wyposażanych w całości w inteligentne systemy.

Instalacje inteligentnego domu – wygodniej z oświetleniem

Lampy stosowane każdego dnia pochłaniają sporo z domowego budżetu. Prąd należy do jednych z najdroższych mediów, a to oznacza, że chętnie szukamy oszczędności. Z drugiej strony nie chcemy tracić na jakości, komforcie i estetyce.

Instalacje inteligentnego domu, a właściwie produkty, które dziś możemy zastosować w dowolnym obiekcie mieszkalnym, to chociażby żarówki WiFi. Droższe od klasycznych, ale w porównaniu do możliwości, które oferują, są to ceny warte wzięcia pod uwagę. Wizualnie praktycznie nie różnią się od tradycyjnych odpowiedników. Pod względem funkcjonalności pozwalają jednak na znacznie więcej.

Żarówki WiFi są sterowane za pomocą dedykowanej aplikacji instalowanej w urządzeniu mobilnym. Tym sposobem można decydować o natężeniu światła, jego barwie; budować i zapisywać sceny świetlne, dekorować wręcz wnętrza. Efekty potrafią zaskoczyć, rachunki za prąd również – oczywiście, tylko pozytywnie. Niewielka zmiana natężenia nie jest odczuwalna dla wzroku, bo rzadko kiedy potrzebujemy maksymalnego światła, za to dla poboru prądu ta mała zmiana ma już znaczenie.

Żarówki WiFi mogą być zintegrowane nawet z aromatyzerem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wraz z nimi tworzyć wyjątkową atmosferę we wnętrzu, decydując o… muzyce, która w danej chwili będzie odtwarzana. Nietypowo, niecodziennie? Tak, ale za to jak ciekawie!

Bez zbędnych kosztów i bezpiecznie

Systemy alarmowe i urządzenia, które pozwalają na zdalne sterowanie, to typowe instalacje inteligentnego domu. Domownicy mogą zatem liczyć na to, że ich dom będzie bezpieczny nawet w trakcie nieobecności użytkowników. Przykładowo – gdy na zewnątrz pojawi się ktoś obcy, gdy będzie próbował dostać się na posesję lub do domu, odpowiednie systemy automatycznie zaalarmują właścicieli, służby czy firmę ochroniarką. W zależności od zainstalowanych rozwiązań, mogą być wysyłane sygnały dźwiękowe, włącza się oświetlenie w wybranych punktach, rolety się zamykają i blokowane są drzwi.

Zapominalscy nie muszą się martwić o rachunki, gdy w domu pozostanie otwarte okno. Dom sam zadba o to, by ograniczyć ogrzewanie lub dostosować działanie klimatyzatora w takim przypadku. Na systemy alarmowe i inteligentne rozwiązania decyduje się coraz więcej osób. Mogą bowiem one liczyć zarówno na bezpieczny, jak i oszczędny dom.

Instalacje inteligentnego domu nie są już tylko modą, produktami dla najzamożniejszych i najbardziej wymagających. To coraz częściej rozwiązania i systemy dopasowane do potrzeb większości z nas.

Udostępnij:

Dodaj komentarz