Inteligentne oświetlenie – kiedy i jak wprowadzić do domu?

Wyposażenie

Autor:

Każdy z nas pragnie żyć wygodnie, w przestrzeniach, które są funkcjonalne i całkowicie dopasowane do naszych potrzeb. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego stanu jest wprowadzenie do domów systemu, które stanowi inteligentne oświetlenie. Na czym polega to rozwiązanie i jak najlepiej je wykorzystać dla potrzeb domowników?O tym opowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury.

Inteligentne oświetlenie – czym jest?

Inteligentne oświetlenie to rozwiązanie, które umożliwia zdalne sterowanie wszystkimi lampami w domu lub biurze. Odbywa się to za pośrednictwem panelu dotykowego, pilota lub aplikacji. Wsparciem są czujniki oraz asystenci głosowi, jak na przykład Amazon Alexa.

Oświetlenie inteligentne często należy do znacznie szerszego rozwiązania, czyli Smart House. Dom przyszłości tego typu opiera się na centralnym systemie sterowania wszystkimi instalacjami i urządzeniami elektrycznymi w domu.

Wpisuje się w nią właśnie oświetlenie, ale także ogrzewanie, klimatyzację, automatyczny odkurzacz lub zraszacze w ogrodzie.

Komputer steruje ich pracą, wykorzystując do tego wcześniej zapisane schematy lub wykonując bieżące polecenia domowników. Dzięki temu system wykonuje za nas szereg zadań, jak porządki, kontrolowanie włączania świateł itp. A my możemy zająć się innymi zadaniami, mając pewność, że każde powierzone systemowi smart zadanie zostanie wykonane perfekcyjnie.

Instalacja inteligentnego oświetlenia – co jest potrzebne?

Wielu osobom wydaje się, że aby wprowadzić inteligentne oświetlenie do domu należy przeprowadzić instalację już na etapie projektowania budynku lub ewentualnie w trakcie gruntownego remontu. Nic bardziej mylnego.

Oświetlenie typu smart działa w oparciu o tę samą instalację, co standardowe. Często wystarczy raptem wykorzystanie praktycznych przejściówek i specjalnych źródeł światła, żeby rozpocząć przygodę z inteligentnym oświetleniem.

Jeżeli chcielibyśmy stworzyć kompleksowy system Smart House, warto oczywiście zaplanować to wcześniej i odpowiednio przygotować instalację. Świetnym wyjściem jest choćby umieszczenie elementów instalacji w centralnej szafie sterowniczej, w której znajdują się też wszystkie zakończenia obwodów elektrycznych. Nie jest to jednak wymóg.

Instalację do inteligentnego oświetlenia najczęściej udaje się schować w puszkach, bez przeprowadzania kosztownych prac remontowych.

W jakich wnętrzach warto postawić na inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie sprawdza się niemal we wszystkich wnętrzach. Zwykło się uważać, że jest to rozwiązanie głównie dla dużych, przestronnych domów. Nie ma jednak przeszkód, aby wykorzystać je także w całkiem niewielkich mieszkaniach.

Rozwiązanie tego typu wspiera bowiem domowników, sprawiając, że codzienne funkcjonowanie zaczyna być zdecydowanie wygodniejsze.

Jakie korzyści daje inteligentne oświetlenie i dlaczego tak wiele osób pragnie wprowadzić je w swoich domach?

Korzyści ze stosowania inteligentnego oświetlenia w domu

Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą smart oświetlenia jest przede wszystkim poprawa komfortu użytkowania domowych wnętrz. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu nie trzeba już bowiem odrywać się od bieżących zadań, żeby włączyć lampę lub dopasować oświetlenie do naszych potrzeb. Wszystko możemy zrobić przy pomocy praktycznej aplikacji lub komendy głosowej.

Oświetlenie inteligentne daje szereg opcji konfiguracyjnych. Dopasujemy natężenie światła, zbudujemy sceny świetlne oraz przygotujemy harmonogram, dzięki któremu dom samodzielnie będzie włączał lub wyłączał konkretne lampy o danej porze dnia. W wielu przypadkach jesteśmy nawet w stanie zmieniać temperaturę barwową oraz sam kolor światła. A to wszystko za sprawą wykorzystania w urządzeniach smart nowoczesnych źródeł światła LED.

Tak precyzyjne sterowanie to także solidne obniżenie domowych rachunków za prąd. Same produkty LED uznaje się przecież za bardzo energooszczędne. Gdy dodamy do tego możliwość zmniejszania natężenia światła oraz automatyczne wyłączanie lamp, które akuratnie nie są nam potrzebne, okazuje się, że inteligentny dom potrafi wygenerować dla nas solidne oszczędności każdego dnia.

Smart oświetlenie sprawia, że przestrzeń do życia zaczyna być zdecydowanie bardziej bezpieczny dla wszystkich domowników, którzy mogą się swobodnie przemieszczać, bez obaw o upadek. Zdalna kontrola ma olbrzymie znaczenie również w przypadku osób z ograniczoną mobilnością, dla których stanowi spore ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu.

Oświetlenie inteligentne – dla każdego wnętrza

Wykorzystanie oświetlenia typu smart sprawia, że domowe wnętrza nabierają zupełnie nowego wyrazu. Zwiększa się ich funkcjonalność, energooszczędność i bezpieczeństwo. Okazuje się zatem, że inteligentne oświetlenie to rozwiązanie, które sprawdza się pod naprawdę wieloma względami.

Udostępnij:

Dodaj komentarz