Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną – co powinieneś o nim wiedzieć?

Finanse

Autor:

Wysokie ceny mieszkań sprawiają, że często rezygnujemy z ich zakupu. Alternatywą jest budowa domu. Na zakup gruntu pod budowę można zaciągnąć kredyt hipoteczny na działkę. Dzięki temu na realizację marzeń o własnym domu może pozwolić sobie coraz więcej osób, nawet jeśli nie dysponują na ten cel gotówką. Starając się o kredyt, warto jednak wiedzieć kilka istotnych szczegółów na ten temat.

Nawet jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, by kupić nieruchomość gruntową, możemy posiłkować się kredytem, który to umożliwi. Do wyboru są dwie możliwości: kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy. Ten drugi często jest zdecydowanie łatwiejszy do uzyskania, jednak jego koszty są też nieco wyższe. Natomiast trudniej uzyskać kredyt hipoteczny na działkę, a związane z tym procedury mogą trwać dłużej niż przy kredycie gotówkowym. Zaletą jest jednak jego koszt całkowity, który dla kredytobiorcy wygląda zdecydowanie korzystniej.

Koszt zakupu nieruchomości gruntowej

Cena działki może się różnić w zależności od jej lokalizacji. Istotne jest tutaj to, czy nieruchomość jest usytuowana w dużym mieście, na jego obrzeżu, czy też całkowicie poza miastem albo w małej miejscowości. Ważna jest również odległość od dużej aglomeracji miejskiej i powierzchnia działki. Dodatkowe czynniki, które mogą wpływać na jej cenę to uzbrojenie nieruchomości oraz przeznaczenie gruntu. Dla przykładu działka budowlana może być droższa niż działka rolna. Rozważając zakup tej drugiej, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić, czy istnieje możliwość przekształcenia gruntu rolnego na działkę budowlaną. 

Kredyt hipoteczny na działkę – jakie warunki należy spełnić?

Kryteria, jakie powinien spełnić kredytobiorca, ubiegający się o kredyt hipoteczny na działkę, zależą przede wszystkim od polityki banku. Warunki mogą się bardzo różnić i w niektórych bankach być bardziej preferencyjne, od innych. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić ofertę kilku banków. Kryterium, które będzie brane pod uwagę przy udzieleniu kredytu, to między innymi wiek kredytobiorcy. Ważne jest również stałe źródło dochodów i ich wysokość. Zdolność kredytowa osoby wnioskującej o kredyt będzie zależeć od ilości osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym oraz innych zobowiązań kredytobiorcy. Nie bez znaczenia jest też pozytywna historia kredytowa, którą można zbudować, dokonując terminowych wpłat innego, zaciągniętego wcześniej kredytu.

Jakie dokumenty należy przygotować?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, należy zgromadzić dokumenty, które pozwolą na ocenę zdolności kredytowej wnioskodawcy. Wśród nich potrzebne będzie między innymi zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zeznanie podatkowe za rok ubiegły. Poza tym potrzebny będzie dowód osobisty i skrócony odpis aktu małżeństwa, a także kilka istotnych dokumentów dotyczących samej nieruchomości. Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną wymaga między innymi przedłożenia odpisu z Księgi Wieczystej oraz aktualnego wypisu z rejestru gruntów. Poza tym konieczne będzie załączenie kserokopii umowy przedwstępnej zawartej ze sprzedawcą gruntu. 

O szczegółowe informacje dotyczące wymagań, kryteriów i dokumentów, jakie trzeba złożyć, wnioskując o kredyt hipoteczny na działkę, należy pytać w placówce banku.

Udostępnij:

Dodaj komentarz