Krzewy i drzewa do ogrodu – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Wokół domu

Autor:

Wiosna to doskonały czas na pracę na działce. Nowe krzewy i drzewa do ogrodu stają się wtedy szczególnie pożądane. Można planować kolejne nasadzenia albo przesadzać rośliny na inne stanowiska. Możliwość wzbogacenia działki o nowe gatunki bylin, drzew i krzewów to dla wielu ogrodników ogromna frajda. Jednak ci, którzy w ogrodnictwie stawiają dopiero pierwsze kroki, nierzadko popełniają wiele błędów. Dlatego warto wspomnieć o tym, na co przy wyborze roślin należy zwrócić szczególną uwagę.

Piękny i zadbany ogród to marzenie niemal każdej osoby, która posiada dom i działkę. Nawet nieduża przestrzeń może stanowić przyjemne miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu, jeśli zostanie dobrze urządzona. Krzewy i drzewa do ogrodu należy wybierać starannie, bo to od nich będzie zależeć w przyszłości wygląd nieruchomości.

Zwracaj uwagę na kondycję roślin

Bardzo ważną kwestią, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, jest stan kupowanych roślin. Istotny jest zarówno ich wygląd, jak i kondycja. I choć czasem krzewy i drzewa do ogrodu mogą kusić niską ceną, szukanie takich wątpliwych promocji, gdzie roślina jest uszkodzona lub przesuszona, może okazać się skórką za wyprawkę. Dlatego warto unikać egzemplarzy wysuszonych, zwiędłych, mających nadłamane gałęzie, czy noszących ślady choroby albo żerowania szkodników (plamy i przebarwienia na liściach, liście poskręcane lub z wygryzionymi dziurami). Zamiast tego lepiej zdecydować się na zdrowe i ładnie rozkrzewione okazy, które później doskonale zaprezentują się w ogrodzie.

Krzewy i drzewa do ogrodu a polski klimat

Nie wszystkie oferowane w sprzedaży gatunki charakteryzują się odporność na mrozy. Niektóre z nich mogą wyjątkowo źle znosić niskie temperatury, które wpływają na pogorszenie ich kondycji. Dotyczy to zwłaszcza roślin pochodzących z rejonów o cieplejszym klimacie. Dlatego zawsze należy szukać informacji o strefie klimatycznej i wytrzymałości na mróz. W praktyce dobrze jest zaopatrzyć się w rodzimych szkółkach, które często gwarantują, że roślina jest hartowana i dobrze znosi polski klimat.

Rośliny z odkrytym korzeniem, czy osłoniętą bryłą korzeniową

Krzewy i drzewa do ogrodu mogą być sprzedawane w doniczkach albo z odkrytym korzeniem. Te pierwsze można sadzić przez cały okres wegetacji, jednak ich wadą jest wyższa cena niż roślin z odkrytą bryłą. Uprawa w doniczkach daje jednak większą gwarancję na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego i nosi ze sobą mniejsze ryzyko uszkodzenia rośliny podczas wykopywania oraz transportu. Rośliny z odkrytym korzeniem również mają szansę na prawidłowy rozwój, przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na stan korzeni. Te nie mogą być uszkodzone (nadmiernie przesuszone, poszarpane, przegniłe itd.). Należy również pamiętać, że rośliny z odkrytą bryłą sadzimy w okresie uśpienia, czyli wczesną wiosną albo jesienią.

Wiosna to czas wzmożonych prac na działce. Tym, którzy dopiero zaczynają poruszać się w tym temacie, przypominamy, że krzewy i drzewa do ogrodu należy sadzić zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Warto zwracać przy tym uwagę na stan roślin (zarówno ich wygląd, jak i kondycję).

Udostępnij:

Dodaj komentarz