Meble ze skóry – zalety i wady

Wyposażenie

Autor:

Skórzane meble są najczęściej oznaką luksusu i prestiżu. Trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem na takie elementy wyposażenia, ale z pewnością warto go przemyśleć. Meble ze skóry bowiem cechują się nie tylko wyjątkową estetyką i trwałością. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jakie posiadają zalety i wady?

Meble ze skóry – nie tylko do salonu

Prezencja mebli skórzanych sprawia, że świetnie wyglądają w salonach, gabinetach, ale i jadalniach. Chętnie stawia się na nie w przestrzeniach reprezentacyjnych, bo zawsze wnoszą oznakę luksusu i wyrafinowania. Można wręcz rzec, że są kwintesencją prestiżu. Nie bez powodu zatem spotykamy je w gabinetach lekarskich, przedsiębiorców, ale i tych domowych.

Skórzane meble dostępne są w różnym wybarwieniu, dlatego można je wkomponować praktycznie w dowolną aranżację. Najciekawiej wyglądają pośród wystrojów glamour, nowoczesnych czy industrialnych, ale równie dobrze uzupełnią klasyczne i minimalistyczne stylistyki wnętrz.

Dla alergików

Skóra naturalna jest bardzo przyjaznym materiałem dla alergików. Nie ima się jej kurz, a przynajmniej nie tak łatwo, jak w przypadku tapicerowanych odpowiedników, czy nawet ekoskóry. Meble skórzane nie absorbują wilgoci i dymu papierosowego. Są miękkie i przyjazne w dotyku, niezwykle wygodne, dlatego doceniają komfort ich użytkowania nie tylko osoby z uczuleniami, ale również ci, którzy nie przepadają za tekstyliami.

Łatwe w pielęgnacji i trwałe

Zabrudzenia powstałe na naturalnej skórze nie są trudne w usuwaniu. Generalnie meble ze skóry, choć wymagają regularnej impregnacji, nie niszczeją tak szybko, jak produkty z ekoskóry bądź obite tapicerką. Czyszczone i pielęgnowane z zastosowaniem przeznaczonych do tego celu preparatów, mogą przetrwać długie lata. Mimo wysokiego kosztu zakupu stają się inwestycją w wygodę i elegancję.

Na rynku znaleźć można znacznie tańsze odpowiedniki z ekoskóry. Wizualnie bardzo podobne do mebli ze skóry naturalnej, jednak pod względem trwałości i zachowania się w ciągu lat użytkowania, to właśnie te drugie nie mają sobie równych. „Podrabiana” skóra szybko się naciąga, nieprzyjemnie klei do ciała, latem grzeje, a zimą wydaje się zbyt zimna w dotyku. Ponadto nietrudno o pękanie i kruszenie, a odnawianie takich elementów wyposażenia nierzadko jest nieopłacalne.

Wady mebli skórzanych

Co z wadami? Meble ze skóry należą do jednych z najdroższych, co jest niewątpliwym minusem. Poza tym nie można zapominać o ich regularnej konserwacji i właściwym czyszczeniu, jeśli zależy nam na tym, by przetrwały długi czas. Efekt naciągania skóry i jej klejenia się do nagiego ciała jest w tym wypadku również odczuwalny, co może być dla niektórych uciążliwe. Estetyka i funkcjonalność takich mebli, a także wygoda ich użytkowania, są jednak w stanie zrekompensować wspomniane minusy.

Ten kosztowny zakup trzeba dobrze przemyśleć. Wad nie da się wykluczyć, ale zdecydowanie można zminimalizować ich odczuwanie. W końcu regularnie pielęgnowane meble ze skóry nie tracą swoich właściwości, a ich estetyka nie musi się zmieniać z biegiem lat.

Udostępnij:

Dodaj komentarz