Oświetlenie obrazu w salonie – o czym pamiętać?

Wystrój wnętrz

Autor:

Sztuka w ostatnim czasie staje się coraz bliższa ludziom. Grono osób, które zdecydowały się na wprowadzenie do swoich wnętrz ciekawych obrazów z roku na rok się powiększa. Chętnie malarstwo wykorzystują osoby prywatne, a także dekoratorzy wnętrz, by dopełnić tworzone przez siebie projekty.

Obraz w salonie potrafi być świetną dekoracją, jeśli tylko zadba się o odpowiednie oświetlenie go. O czym trzeba pamiętać, by zyskać idealnie zaaranżowane wnętrze, a przy tym nie zaszkodzić dziełom sztuki? O tym napiszemy poniżej.

Jak oświetlić obraz w domu – gdzie zawiesza się obrazy?

Obrazy w domach najczęściej trafiają do pomieszczeń rekreacyjno-reprezentacyjnych. Można zatem znaleźć je w salonach, jadalniach i sypialniach. Niekiedy umieszcza się je także w kuchniach, a nawet w bardziej przestronnych przedpokojach.

Rozmieszczenie dzieł sztuki na ścianach zależy przede wszystkich od dostępnej przestrzeni. Mają one przecież stanowić efektowne zwieńczenie całej aranżacji wnętrza. Równocześnie powinny być zawieszone tak, by bez trudu można było przyjrzeć się detalom i docenić kunszt artysty.

Oświetlenie obrazu w salonie, czyli jak wyeksponować dzieła sztuki w modnych wnętrzach?

Każdy obraz czy rzeźba w domowym wnętrzu wymagają nieco innych warunków ekspozycji. Obrazy najczęściej wiesza się na ścianach. Oprawy bywają różne w zależności od techniki, w której wykonano dzieło.

Prace olejne lub akrylowe na płótnie potrzebują na przykład tylko ramy, dopasowanej do kompozycji. Natomiast dzieła na papierze powinny być dodatkowo zabezpieczone szybą, która uchroni je przed szkodliwymi warunkami, w tym wilgocią. Warto podczas dobierania oprawy wybrać tafle antyrefleksyjne, by móc bez przeszkód podziwiać prace na ścianie w każdych warunkach, bez refleksów i odbić światła.

Jakie lampy służą do oświetlenia dzieł sztuki w salonie?

Jeśli dzieła sztuki mają stać się dekoracją we wnętrzu, wymagają odpowiedniego oświetlenia. Idealnie nadają się do tego reflektory, kinkiety, oczka wpustowe i inne lampy z opcją kierowania strumienia światła. Dzięki temu da się łatwo dopasować oświetlenie obrazu w salonie do potrzeb konkretnego obiektu oraz równomiernie go oświetlić.

Najlepiej sprawdza się delikatne, rozproszone światło, jak najbardziej zbliżone do naturalnego, gdyż pozwala uniknąć przekłamania barw. Należy unikać światła ciepło lub zimno białego, gdyż potrafi ono zmniejszyć walory estetyczne działa oraz utrudnić oglądanie go.

System oświetleniowy a doświetlenie obrazu

Wszystkie produkty oświetleniowe, wykorzystywane do oświetlenia dzieł sztuki, powinny być dopasowane stylistycznie do pozostałych elementów wystroju, w tym oczywiście do samych obrazów.

W przypadku awangardowej sztuki i kompozycji abstrakcyjnych ciekawie prezentują się minimalistyczne lampy nowoczesne. Klasyczne kompozycje w duchu sztuki dawnej mogą natomiast otrzymać oświetlenie w stylu retro albo tradycyjnym.

Dobrze oświetlone obrazy – sposób na zbudowanie pięknej i indywidualnej przestrzeni

Dzieła sztuki w domowych wnętrzach dekorują i budują klimat przestrzeni. Aby jednak idealnie wpisały się w pomieszczenie oraz jak najlepiej spełniały swoje funkcje, wymagają odpowiedniego oświetlenia. Wówczas staną się prawdziwą, efektowną dekoracją każdej aranżacji.

Udostępnij:

Dodaj komentarz