Oświetlenie Smart House – najważniejsze korzyści

Wyposażenie

Autor:

Nowoczesność wykorzystuje się coraz powszechniej w domowych instalacjach. Szczególnie wiele możliwości daje choćby budowanie perfekcyjnego oświetlenia. Zwykłe lampy to już bowiem za mało. Dla uzyskania właściwych parametrów poszczególnych punktów świetlnych, można bowiem wykorzystać oświetlenie Smart House, czyli inteligentny system. Zyskuje ono obecnie coraz większą popularność wśród osób prywatnych i architektów. Dlaczego warto wprowadzić do domu nowoczesne rozwiązania? Cztery najważniejsze korzyści przedstawimy poniżej.

Oświetlenie Smart House – czym jest?

System Smart House kładzie podwaliny pod dom przyszłości, w którym centralny komputer samodzielnie steruje większością procesów, bez udziału użytkowników. Mogą się oni zająć innymi, istotniejszymi zadaniami.

Smart House składa się z jednostki centralnej, połączonej z zespołem czujników, sensorów i rejestratorów. Często montuje się także przejściówki. Każdy z tych elementów włącza się do domowej sieci WiFi, dzięki czemu poszczególne urządzenia i całe instalacje mogą komunikować się między sobą, a także przesyłać cenne informacje do komputera.

Całością steruje się przy pomocy szklanych paneli dotykowych lub produktów zdalnych – pilotów, aplikacji lub urządzeń do kontroli głosem lub gestem.

Jakie korzyści przynosi takie rozwiązanie i czy naprawdę warto je zainstalować w domach prywatnych?

• Wygoda użytkowania

Wprowadzenie w domu systemu Smart House pozwala uzyskać niedostępną wcześniej wygodę sterowania domowym oświetleniem. Wszystkimi funkcjami lamp da się od tej pory zarządzać zdalnie, przy pomocy praktycznych urządzeń, które zawsze możemy mieć przy sobie. Zwłaszcza telefon jest rozwiązaniem szczególnie funkcjonalnym, gdyż nie wymaga od nas noszenia dodatkowych przedmiotów. Oświetlenie Smart House jest zatem bardzo praktyczne i komfortowe.

Bez trudu sterujemy wszystkimi funkcjami, nie podnosząc się z kanapy. W przypadku aplikacji nie ma nawet konieczności fizycznego przebywania w domu. Dzięki temu możemy wyłączyć oświetlenie w kuchni nawet wtedy, gdy siedzimy w pracy na długim spotkaniu.

• Oszczędność

Oświetlenie Smart pozwala uzyskać spore oszczędności dla domowego budżetu. W jaki sposób? Przede wszystkim dzięki pobieraniu dokładnie takiej ilości energii elektrycznej, ile jest nam potrzebne. W inteligentnym domu możemy przecież w pełni regulować natężenie oświetlenia, a także tworzyć sceny świetlne, czyli zapisywać i odtwarzać optymalne ustawienia wszystkich lamp w pomieszczeniu, dopasowując je do konkretnych wymagań chwili.

Oświetlenie Smart to system, który posiada wiele sensorów, rozmieszczonych w różnych częściach domu. Dzięki nim system samodzielnie kontroluje sytuację w pomieszczeniach. W miejscach, w których zamontowano czujniki ruchu, jest w stanie nawet wyłączyć oświetlenie, jeśli stwierdzi, że nie ma nas od dłuższej chwili we wnętrzu.

Nie zapominajmy także o tym, że inteligentny dom opiera się na technologii LED. Oznacza to, że produkty oświetleniowe same z siebie pobierają zdecydowanie mniej energii elektrycznej niż standardowe żarówki. Przyczyniają się tym samym do obniżenia wysokości rachunków za prąd.

• Ochrona środowiska

Coraz więcej osób świadomie podchodzi do konieczności walki o czyste środowisko naturalne. Skuteczne działania można wprowadzać nawet w domowym zaciszu. Ludzie zaczynają choćby segregować odpady przeznaczone do recyklingu.

Również oświetlenie Smart potrafi być wielkim wsparciem w tej kwestii. Nowoczesne, inteligentne źródła światła zaliczają się do szczególnie energooszczędnych, co stanowi jeden z podstawowych wyznaczników ekologicznego domu. Są także niezmiernie trwałe i bezawaryjne, dzięki czemu używamy ich zdecydowanie dłużej niż tradycyjnych żarówek.

Ważny jest cały system i optymalizacja sterowania oświetleniem. Dom samodzielnie szuka najlepszych rozwiązań, które zmniejszą zużycie energii elektrycznej. A to czysta korzyść dla środowiska.

• Wzrost bezpieczeństwa

Precyzyjne sterowanie oświetleniem sprawia, że w domu robi się bezpieczniej. Zyskujemy to właśnie dzięki wpisaniu wszystkich lamp w system Smart House. Bez przeszkód zawsze pokonamy każde schody lub przejdziemy bez bolesnego upadku przez ogród.

Rozwiązanie to często chroni nas przed nieproszonymi gośćmi, dzięki wykorzystaniu symulacji obecności. Dom wyczuwa obecność intruzów i samodzielnie przechodzi do obrony, włączając lampy w różnych częściach domu, a w międzyczasie informując odpowiednie służby oraz przesyłając komunikat wprost na nasz telefon.

Dom przyszłości na wyciągnięcie ręki

Zmiany technologiczne, zachodzące w ostatnim czasie, są wprost gigantyczne. Warto śledzić je na bieżąco oraz powoli zacząć wykorzystywać nowoczesne rozwiązania w naszych domach. Dla dobra siebie, domowników i naszego portfela. Oświetlenie Smart to jedna z tych propozycji, która przynosi nieocenione korzyści.

Udostępnij:

Dodaj komentarz