Oświetlenie w kuchni – o czym należy pamiętać?

Wyposażenie

Autor:

Kuchnia, czyli serce domu. Musi być bezpieczna, praktyczna i przyjazna dla domowników. Tutaj bowiem nie tylko są przyrządzane posiłki, ale i odbywają się spotkania z bliskimi. W gotowanie wkładane jest całe serce, a nierzadko kuchnia staje się miejscem wspólnych posiłków.

Niezbędne jest odpowiednie wyposażenie, podstawowe sprzęty, ale i właściwie dobrane oświetlenie. Jakich lamp potrzebuje dobrze urządzona kuchnia?

Oświetlenie główne

Podstawą dobrze urządzonej kuchni jest zastosowanie oświetlenia głównego. W tej roli najlepiej sprawdzają się lampy wiszące, umiejscowione centralnie, np. na środku sufitu. W przypadku dużych i przestronnych kuchni można sobie pozwolić na większą liczbę lamp zastosowanych na suficie. Bez kilku źródeł światła nie obejdzie się również kuchnia połączona z jadalnią.

Oświetlenie główne ma za zadanie równomiernie rozświetlać całą kuchnię. Zadaniem takich lamp jest zagwarantowanie komfortu korzystania z tego pomieszczenia, wygody i możliwości dokładnego sprzątania. Poza tym światło przy okazji będzie dekorować, jeśli lampy zyskają na konstrukcji, surowcach i barwach, które wpiszą się w kuchenną aranżację. Aby zadbać o ten pozornie najmniej ważny detal, czyli estetykę, warto rozejrzeć się w ofercie sklepu Azzardo.com.pl.

Lampy przyjmujące na siebie rolę oświetlenia głównego, nie mogą być umieszczone zbyt nisko, bo mogłyby powodować zawadzanie o nie głową podczas poruszania się po kuchni. Światło powinno być jasne, ciepłe i wyraziste, aby pomieszczeniu nie zabrakło pełnego komfortu jego użytkowania.

Oświetlenie zadaniowe

Podczas zmywania naczyń, pilnowania gotujących się potrwa oraz preparowania produktów spożywczych, zwykle domownicy stoją plecami do światła głównego. To zaś oznacza, że tworzą się zacienione miejsca, szczególnie w okolicy blatów roboczych, kuchenki oraz zlewu. Niezbędne zatem staje się oświetlenie zadaniowe, określane także jako boczne bądź dodatkowe.

W tej roli dobrze radzi sobie oświetlenie podszafkowe w formie LED-owych listw. Zajmuje niewiele miejsca, jest proste w montażu, gwarantuje bezpieczną pracę na blatach roboczych, a przy okazji w ciekawy sposób dekoruje kuchnię. Alternatywą są punktowe źródła światła ulokowane w równych odstępach. Interesującą propozycję stanowią kinkiety, a nawet… lampy podłogowe. Choć te ostatnie sprawdzą się tylko w przestronnych kuchniach.

Oświetlenie dekoracyjne

Choć funkcja dekoracyjna nie powinna być na pierwszym miejscu, dla użytkowników jest dziś równie ważna, co bezpieczne i komfortowe korzystanie z kuchennego wnętrza. Obecnie na rynku można znaleźć lampy, które łączą funkcjonalność z oryginalnym wykonaniem. Nie ma zatem problemu z ich dopasowaniem do aranżacji zastosowanej w tym szczególnych pomieszczeniu. Ponadto, dekorując odpowiednio dobranymi konstrukcjami lamp, ale i samym światłem, można zrezygnować z niepraktycznych ozdób, tym samym odzyskując niemało miejsca.

Kuchnia to wyjątkowe i bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, aby je funkcjonalnie i ciekawie oświetlić.

Udostępnij:

Dodaj komentarz