Smart House – co warto o nim wiedzieć?

Wyposażenie

Autor:

Smart House cieszy się coraz większą popularnością. Jeszcze kilka lat temu była to po prostu ciekawostka. Obecnie staje się on standardem w wielu nowych domach i mieszkaniach. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Najważniejsze informacje zaprezentujemy poniżej.

Smart House – na czym polega ten system?

Inteligentny dom, znany również jako Smart House, jest to scentralizowana metoda zarządzania domowymi instalacjami lub pojedynczymi urządzeniami elektrycznymi, które łączą i komunikują się między sobą za pośrednictwem sieci WiFi.

System składa się z komputera centralnego oraz sieci sensorów i czujników, zbierających informacje na temat domu i panujących w nim warunków. Do jeszcze bardziej efektywnego działania często wprowadza się także specjalne przejściówki, umieszczane w kontaktach, do których podpina się domowe sprzęty. Co zyskuje się dzięki temu? Ułatwia się zarządzanie urządzeniem oraz otrzymuje się pełną kontrolę zużycia energii elektrycznej przez poszczególne elementy systemu.

Zarządzanie w Smart House – co jest potrzebne?

Inteligentny dom daje wiele opcji sterowania poszczególnymi urządzeniami. Podstawą jest dotykowy panel, montowany na ścianie, stanowiący prawdziwą centralę domowego zarządzania. Oprócz niego wykorzystuje się inne, nowoczesne technologie, znacząco podnoszące komfort użytkowania.

Rosnącą popularnością cieszą się urządzenia do sterowania głosem (jak choćby Amazon Alexa) lub gestami. Równie przydatna bywa także aplikacja, ściągana na telefon. Przy jej pomocy kontrolujemy wszystkie domowe sprzęty z dowolnego miejsca na świecie, bez konieczności nawet fizycznego przebywania w domu.

Kiedy warto zainwestować w inteligentny dom?

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na zainstalowanie systemu Smart House. W zasadzie wdrożenie tego rozwiązania można przeprowadzić w każdej chwili. Deweloperzy chętnie montują je podczas prac budowlanych. Nie ma jednak przeciwwskazań do wdrożenia go już po budowanie lub gruntownym remoncie.

Większa część elementów daje się wprowadzić całkowicie bezinwazyjnie. Umieszcza się je w szafach rozdzielczych oraz w puszkach instalacyjnych. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać skomplikowanych i kosztownych prac remontowych.

Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na zaplanowanie całej smart instalacji jeszcze przed rozpoczęciem budowy, warto przygotować ją tak, żeby moduły inteligentnego domu znalazły się w centralnej szafie sterowniczej ze wszystkimi zakończeniami obwodów elektrycznych.

Warto pamiętać, że Smart House sprawdza się równie dobrze w dużych i przestronnych domach, jak i w niewielkich mieszkaniach. W obu przypadkach przynosi znaczące oszczędności oraz poprawia komfort codziennego życia.

Smart House – największe korzyści

Stosowanie systemu inteligentnego domu wnosi wiele korzyści do każdej domowej przestrzeni – bez względu na to, czy dysponujemy przestronną willą, czy niewielką kawalerką.

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest oczywiście zwiększenie komfortu wszystkich domowników. Znika konieczność indywidualnego kontrolowania każdego urządzenia. Wszystkim możemy sterować z dowolnego miejsca w domu lub nawet znajdując się poza nim.

Sterowanie precyzyjne wszystkimi urządzeniami przynosi oczywiście spore oszczędności dla gospodarstwa domowego. Spada zużycie energii elektrycznej, gdyż Smart House wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne oraz kontroluje nieustannie to, ile prądu potrzebujemy do zasilania poszczególnych urządzeń.

Pozwala przy tym na optymalizację. Dzięki temu na przykład dopasowuje się natężenie oświetlenia do potrzeb konkretnej chwili. Nie zawsze przecież wymagamy pełnej iluminacji wnętrza. Niekiedy wystarczy tylko subtelne światło, idealne do relaksu.

Kompleksowe oszczędzanie energii idealnie wpisuje się w ideę ekologicznych domów. Mamy większą kontrolę nad wykorzystaniem mediów, zmniejszamy wysokość rachunków oraz dbamy o środowisko naturalne. Optymalne efekty uzyskuje się w tym temacie, jeśli połączymy Smart House z domowym systemem fotowoltaicznym, który pozwala wytwarzać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Zyskujemy zatem w pełni czystą energię, dodatkowo obniżając koszty eksploatacji domu.

Wszystkie urządzenia w ramach systemu Smart House znajdują się pod pełną kontrolą komputera, który nieustannie dba o ich dobrą kondycję i sprawdza ich stan. Dzięki temu możemy czuć się bezpiecznie w naszych domach. Dodatkowo istnieje szereg funkcji, wpływających na komfort i ochronę domowników. Warto choćby wymienić wykorzystanie czujników ruchu do uruchamiania światła w ogrodzie lub na klatkach schodowych oraz funkcję symulowania obecności, co chroni przed potencjalnymi włamywaczami.

Dom pod pełną kontrolą – Smart House dla każdego

Inteligentny system to szansa na olbrzymią wygodę i poprawę warunków mieszkaniowych dla każdego. Istnieje wiele mocno zróżnicowanych rozwiązań, które montuje się lub rozbudowuje bez większego problemu, w niemal dowolnym momencie.

Smart House sprawia, że dom troszczy się o nas, a my możemy skoncentrować się nie na codziennych obowiązkach, ale na tym, co dla nas najważniejsze.

Udostępnij:

Dodaj komentarz