Wpływ kolorów na człowieka – o czym warto wiedzieć podczas aranżacji wnętrz?

Wystrój wnętrz

Autor:

Aranżując wnętrze mieszkania, należy pamiętać, że ogromne znaczenie dla jego funkcjonalności będą miały dobierane barwy. Ponieważ wpływ kolorów na człowieka jest bardzo silny i może determinować predyspozycje do wykonywania określonych czynności, a także wpływać na samopoczucie, nie powinien być lekceważony. Już na etapie wykonywania projektu, należy zastanowić się, jakie kolory najlepiej sprawdzą się w określonych wnętrzach. Można w tym celu posłuchać opinii fachowców lub poszukać użytecznych informacji na wiarygodnych stronach internetowych.

Do zaprojektowania atrakcyjnego wnętrza potrzebny jest nie tylko dobry gust, ale również odpowiednia wiedza. Dzięki niej będziemy świadomie łączyć pewne barwy i wprowadzać je do pomieszczenia o określonym przeznaczeniu.

Wpływ kolorów na człowieka w aranżacji wnętrz

Jeśli to, o czym tu piszemy, wydaje się banałem, polecam przypomnieć sobie sytuację, gdy przebywaliście w pomieszczeniu, którego kolor wpływał na was drażniąco. Z pewnością wydarzyła się przynajmniej jedna taka sytuacja, a niektórym może nawet więcej. Tak właśnie dzieje się, gdy kolor pomieszczenia został wybrany pochopnie i nie został dostosowany do jego funkcji.

Czasem może się zdarzyć również tak, że barwy zastosowane we wnętrzu będą oddziaływać na nas negatywnie, chociaż inne osoby nie uskarżają się z tego powodu. Dzieje się tak, ponieważ każdy z nas może postrzegać i odbierać kolory nieco inaczej.

Jakie barwy można stosować w aranżacjach

Wpływ kolorów na człowieka zależy od wielu czynników. Znaczenie ma tutaj barwa, nasycenie, intensywność, a także to, jak dużą powierzchnię zajmuje określony kolory oraz to, czy łączy się w pomieszczeniu z innymi barwami. Zdarza się bowiem, że choć pojedynczy kolor jest dla nas do przyjęcia, to nie możemy zaakceptować jego zestawienia z inną, mocno kontrastującą z nim albo zbyt zbliżoną do niego barwą.

Tak, jak podkreśliliśmy powyżej, wpływ kolorów na człowieka w wielu przypadkach będzie zależeć od powierzchni, na jakiej zostanie umieszczony. Nie trudno to sobie wyobrazić. Jeśli pomieszczenie zostanie w całości pomalowane na kolor biały lub pastelowy, jasnoszary, to będzie na nas wywierać pozytywne wrażenie. Jeśli jednak to samo wnętrze pomalujemy w całości na bardzo intensywny kolor pomarańczowy, odczucia mogą być już zupełnie inne. A co stanie się wtedy, gdy całe pomieszczenie pomalujemy na jasnoszary kolor, a tylko jedną niedużą ścianę (powiedzmy, że tę, która zlokalizowana jest przy stole jadalnianym) pomalujemy na pomarańczowo? Wtedy wrażenie będzie już zupełnie inne, prawda? Intensywny pomarańczowy zdecydowanie ożywi wnętrze, ale go nie zdominuje.

Jak malować poszczególne wnętrza?

Dobór kolorów do konkretnych pomieszczeń warto uzależniać przede wszystkim od tego, jakie jest ich przeznaczenie. O innych barwach powinniśmy myśleć we wnętrzach przeznaczonych do wypoczynku, a innych tam, gdzie potrzebne jest skoncentrowanie uwagi na nauce albo pracy. Niektórzy uważają, że barwa i intensywność kolorów wpływa również na zdrowy sen, a nawet na trawienie. Jeśli tak jest istotnie, to wpływ kolorów na człowieka nie może być lekceważony, ale powinien stanowić istotny czynnik decyzyjny przy aranżacji mieszkania.

Udostępnij:

Dodaj komentarz