Zakup działki – na co warto zwrócić uwagę?

Inne

Autor:

Zakup działki pod budowę domu to poważna decyzja, która w dużym stopniu zmienia życie. Dlatego podejmując ją, warto dobrze rozważyć wady i zalety konkretnej nieruchomości, zanim ostatecznie podpiszemy umowę kupna – sprzedaży. 

Na co należy zwrócić uwagę, kiedy stajemy przed taką decyzją, jak zakup działki z przeznaczeniem pod budowę domu? Dla każdego inwestora istotne mogą okazać się zupełnie inne czynniki. Istnieje jednak kilka kluczowych kwestii, o których powinien pamiętać każdy z nich, niezależnie od tego, gdzie planuje mieszkać i o jakiej nieruchomości marzy.

Cechy działki, które mogą wpływać na komfort życia

Poza właściwościami takimi jak wielkość nieruchomości i jej kształt, a także odległość od najbliższego miasta, czyli cechami zależnymi przede wszystkim od indywidualnych preferencji każdego inwestora, istnieje też szereg innych, bardzo ważnych, które warto wziąć pod uwagę. Niezwykle ważna jest między innymi ekspozycja względem kierunków geograficznych. Najkorzystniejsze jest takie usytuowanie, które pozwala na budowę domu ze strefą dzienną skierowaną na południowy – zachód. Dzięki temu wnętrze będzie dobrze doświetlone.

Kolejnym ważnym aspektem jest uzbrojenie nieruchomości. Zakup działki, do której nie zostały doprowadzone media, oznacza, że inwestor będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Te natomiast w niektórych przypadkach mogą być całkiem spore.

Poza tym warto sprawdzić sąsiedztwo konkretnej nieruchomości. Może się bowiem okazać, że w pobliżu prowadzona jest uciążliwa działalność gospodarcza albo że sąsiednią posesję zamieszkuje osoba, z którą trudno będzie się porozumieć w kluczowych dla komfortu życia kwestiach. Dlatego zdecydowanie lepiej sprawdzić to przed dokonaniem transakcji zakupu.

Zakup działki, a stan prawny nieruchomości

Ponadto dokładnego sprawdzenia wymaga stan prawny działki. Z księgi wieczystej danej nieruchomości (można ją zbadać w wydziale ksiąg wieczystych właściwego ze względu na lokalizację nieruchomości sądu) sprawdzimy, kto jest jej właścicielem i współwłaścicielem. Dowiemy się też, czy na działce ciąży hipoteka oraz, czy istnieją inne zobowiązania, takie jak na przykład służebność przejazdu i przechodu.

Co jeszcze należy sprawdzić, zanim zakup działki dojdzie do skutku? Z pewnością warto odwiedzić wydział planowania przestrzennego miejscowego urzędu gminy, w którym dostępne są plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego. Z nich dowiemy się, jakie jest przeznaczenie konkretnej nieruchomości. A jeżeli plan miejscowy dla tego terenu nie istnieje, wtedy warto sprawdzić zapisy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu dowiemy się, czy dana działka rzeczywiście jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Co więcej, w planie miejscowym zwykle znajdują się zapisy dotyczące wymagań co do powierzchni zabudowy działki, ilości kondygnacji domów jednorodzinnych, kolorystyki elewacji, kształtu dachu oraz układu kalenicy. Takie wytyczne mają na celu stworzenie uporządkowanej i harmonijnej przestrzeni. Dla inwestora będą natomiast istotne podczas wyboru projektu domu.

Zakup działki to poważna inwestycja podejmowana na wiele lat. Warto ją podjąć rozważnie, kierując się przy tym wymienionymi wyżej wskazówkami.

Udostępnij:

Dodaj komentarz