Zasłony dekoracyjne – sposób na przytulne i eleganckie wnętrze

Wystrój wnętrz

Autor:

Styl architektoniczny, w jakim zaaranżowano wnętrze, wymusza stosowanie określonych materiałów, kolorów i dodatków. Zasłony dekoracyjne nie w każdej aranżacji sprawdzą się dobrze. Są jednak takie wnętrza, w których zabraknąć ich po prostu nie powinno. Zapewnią dzięki temu domownikom więcej intymności i sprawią, że pomieszczenie stanie się przytulniejsze.

Zasłony dekoracyjne mogą pełnić we wnętrzu różne funkcje. Czasem wprowadzane są do aranżacji wyłącznie po to, aby ozdobić wnętrze, kiedy indziej chodzi o ich praktyczne zastosowanie. W niektórych aranżacjach stanowią delikatny akcent dekoracyjny, w innych wyraźnie zaznaczają swoją obecność. Są i takie wnętrza, w których – ze względu na cechy konkretnego stylu aranżacyjnego – pożądane jest unikanie zasłon. To między innymi pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym oraz lofty.

Rola zasłon w aranżacji wnętrz

Czy zadaniem zasłon ma być wyróżnienie się na tle całej aranżacji? A może jest to element, który ma się wtapiać w otoczenie i dyskretny sposób zdobić okno? Tak naprawdę wiele zależy tu od wystroju konkretnego wnętrza oraz stylu aranżacyjnego. Znaczenie ma także to, czy zasłony dekoracyjne pełnią też jakieś funkcje praktyczne, a także cechy konkretnego pomieszczenia. Być może jest to ciemne wnętrze, w którym nie warto wieszać ciężkich i dodatkowo przesłaniających światło zasłon? A może wręcz przeciwnie, południowo-zachodnia ekspozycja sprawia, że konieczne jest zastosowanie przesłon okiennych, które podniosą komfort domowników…?

Wybór zasłon warto uzależnić od kilku czynników. Pod uwagę bierzemy nie tylko ich estetykę – choć niewątpliwie jest to jedna z najistotniejszych kwestii – ale także metraż pomieszczenia, wielkość okien, ich ilość, rozmieszczenie, jak również wystrój wnętrza i założenia aranżacyjne.

Zasłony dekoracyjne – rodzaje

Zasłony dekoracyjne wykonuje się z różnych tkanin i nadaje im rozmaite formy. Dla wyglądu wnętrza znaczenie ma nie tylko rodzaj materiału, z jakiego zostały uszyte, ale również ich wzór i sposób upięcia. Możemy wśród nich wymienić zasłony zaciemniające typu blackout, które zapewniają domownikom prywatność nawet przy włączonym we wnętrzu oświetleniu albo takie, które nie zaciemniają całkiem mieszkania i przepuszczają więcej światła. Można zdecydować się na zasłony gotowe albo szyte na miarę. Sięgające długością do parapetu, podłogi albo takie, które będą swobodnie opadać na podłogę. Warto też zwrócić uwagę na zasłony panelowe, które są alternatywą dla tych tradycyjnych. Możliwości jest naprawdę wiele, tym łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie wpisujące się w gust konkretnego użytkownika.

Sposób mocowania zasłon

Dla uzyskanego efektu bardzo ważny jest też sposób mocowania zasłon. Do wyboru mamy tkaniny mocowane na taśmie, czyli takie, z jakimi spotykaliśmy się dość często w przeszłości albo wieszane bezpośrednio na karniszu. W tym drugim przypadku zasłony dekoracyjne powinny być wyposażone w specjalne szelki lub przelotki, czyli metalowe kółka, przez które przekłada się karnisz.

Inną, bardzo ciekawą opcją jest podwieszany sufit, za którym można ukryć szynę, a wraz z nią sposób mocowania zasłony. Wygląda to bardzo efektownie i doskonale sprawdza się w przestrzeniach o charakterze reprezentacyjnym.

Na wystrój wnętrza wpływa wiele elementów. Wśród nich są zasłony dekoracyjne, które sprawiają, że jego wygląd robi wrażenie ciepłego i przytulnego. Dlatego pomimo upływu lat nadal cieszą się dużym zainteresowaniem i znajdują miejsce w wielu aranżacjach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz